Technologie Internetowe 2005 - Laboratorium

Środa, godz. 13:15-15:00, A-1/140b lub D-2/127b.


Ocena z laboratorium będzie zależała od terminowego dostarczania zadań i od dokładności ich wykonania. Zadania będą do sprawdzania umieszczane na serwerze pod systemem Linux i sprawdzane przeglądarką wybraną przez prowadzącego.

Zadania

  1. Napisać zestaw co najmniej pięciu stron w XHTML-u strict, połączonych wspólnym arkuszem styli i weryfikowalny validatorem W3 Consortium. Zestaw powinien być jednolity tematycznie, zawierać takie elementy jak listy, tabelki, odnośniki, obrazki, itd (jak najwięcej różnych elementów XHTML-a). Tematyka stron jest dowolna oprócz koni, psów, kotów, Kubusia Puchatka i jego kolegów, dzieci. Termin oddania: 2 pracownia.
  2. Napisać w JavaScript prostą grę. Dzielimy obrazek na 25 równych wymiarowo kawałków (5x5). Następnie wyświetlamy kratę 5 na 5 o rozmiarach komórek odpowiadających rozmiarom fragmentu obrazka, w innym miejscu wyświetlamy losowy kawałek. Uczestnik gry ma wskazać myszką prawidłowe miejsce tego fragmentu w kracie. Jeśli zgadnięcie jest prawidłowe obrazek pojawia się na swoim miejscu w kracie, jeśli nie to losujemy i wyświetlamy kolejny kawalek do zgadnięcia. Powtarzamy te kroki aż do odtworzenia całego obrazka. Oprócz tego na stronie powinien być licznik ruchów oraz po skończeniu kompletowania obrazka powinien pojawić się komunikat z gratulacjami i liczbą wykonanych ruchów. Termin oddania: 3 pracownia. (Krótki kurs JavaScriptu można znaleźć pod tym adresem: http://webmaster.helion.pl/kurshtml/jsplanet/index.htm.)
  3. Przerobić przy pomocy PHP grę z poprzedniego zadania w ten sposób, że na początek możemy wybrać w formularzu obrazek do układanki i wielkość podziału (od 3x3 do 9x9). Miniaturki do formularza i podział obrazków oraz generowanie odpowiedniego programu w JavaScript wykonujemy na bieżąco odpowiednimi skryptami w PHP. (Można zobaczyć podobnie działający program na stronie http://mgc.im.pwr.wroc.pl/puzzle1/.) Termin oddania: 4 pracownia
  4. Zaimplementować w PHP listę dyskusyjną umożliwiającą następujące czynności: Program powinien korzystać z sesji. Ponieważ nie lubię bałaganu w mojej bazie MySQL, a także zwykłych plików tekstowych, zadanie należy wykonać korzystając z DBA (biblioteka w PHP). Termin oddania: 6 pracownia.
  5. (Zadanie dodatkowe) Napisać applet w Java-ie pokazujący układ dni w bieżącym miesiącu (jak kartka w kalendarzu). Applet powinien też umożliwiać wyświetlenie dowolnego miesiąca w dowolnym roku. Ponadto powinno być możliwe użycie następujących parametrów: Termin oddania: 7 pracownia.

Valid XHTML 1.1! Valid CSS!

Maciej.Gebala@pwr.edu.pl